Superfoods: marketingowy trend czy produkty warte uwagi?

Superfoods to żywność skierowana do osób, które chcą zadbać o zdrowy styl życia i jeszcze bardziej wzbogacić dietę o istotne mikroelementySuperfoods to żywność skierowana do osób, które chcą zadbać o zdrowy styl życia i jeszcze bardziej wzbogacić dietę o istotne mikroelementy. W mediach takich jak internet i prasa możemy spotkać się z poglądem, że stosowanie terminu superfoods to jedynie sposób na marketing niektórych produktów. Jak jest w rzeczywistości? Przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się czy to coś więcej niż reklama.

Przykłady żywności “super” – które superfoods rzeczywiście takie są?

Za super żywność nie możemy uznać słodyczy czy przetworzonego na różne sposoby jedzenia. Termin ten powinien być zarezerwowany dla tych pokarmów, które rzeczywiście się odróżniają. Nie chodzi tutaj też o produkty powszechnego zastosowania. Powszechna jest wiedza, że mięso to produkt zdrowy, jednak nie uznajemy go za super żywność ze względu na jego popularność.

Za superfood uznamy te pokarmy, które spożyte w niewielkiej ilości dostarczą dużej liczby odżywczych składników. Niezależnie od tego czy będą to witaminy, czy minerały, ich wysoka liczba zbliżająca nas do spełnienia całodziennego zapotrzebowania pozwala sklasyfikować daną żywność właśnie w ten sposób. Zwykło nazywać się tak produkty niszowe, a to dlatego, aby uwidocznić jak korzystne dla naszego zdrowia może być ich wdrożenie do naszej diety.

Najlepszym przykładem superfoods jest komosa ryżowa – quinoa. Oprócz wysoce-przyswajalnego białka złożonego w dużej mierze z egzogennych aminokwasów (niewytwarzanych przez ludzki organizm), ułatwia spełnienie dziennego zapotrzebowania na istotne mikroelementy: potas, magnez, cynk, żelazo, wapń. Jest bezglutenowa, dlatego mogą spożywać ją alergicy. W przeciwieństwie np. do strączków, pszenicy czy owsa nie niesie ze sobą składników antyodżywczych – fitynianów, tanin czy glikozydów cyjanogennych.

Superfoods sposobem na łatwe wzbogacenie diety w istotne mikroelementy

Nie od dziś wiemy, że żywność bogata w składniki odżywcze jest bardziej wartościowa od tej przyrządzanej “na szybko”, w fast foodach czy przydrożnych restauracjach. Jak wspomniano wyżej, superfoods perfekcyjnie spełniają tę definicję. Jak jednak je wykorzystać? Żywność ta nie zawsze będzie współgrać z tym co znajdziemy na tradycyjnym stole. Trudno bowiem dodać spirulinę do pierogów lub komosą ryżową zastąpić azjatycki ryż. Proponuje się zatem traktować superfoods jako dietetyczną alternatywę, a także dodatek do wybranych potraw. Przykładowo, spirulina składająca się głównie z żelaza, białka i wapnia nie wpłynie źle na smak szejka, a zastąpi niejedno warzywo o wysokiej objętości. Jagody goji możemy dodać do ciasta, dzięki czemu zwiększy się potencjał odżywczy przekąski. Jeśli nie odpowiada nam quinoa w tradycyjnej formie, możemy rozejrzeć się za waflami wytworzonymi z tej rośliny.

Food obraz autorstwa timolina - www.freepik.com